Разходите за автомобилен товарен транспорт на рекордно ниво през 2022 г.
Разходите за автомобилен товарен транспорт в Европа са достигнали най-високото си ниво през 2022 г. като са се увеличили с 13 процента, а сега тече процес на стабилизация.
Търсенето на екологичен товарен транспорт се е увеличило пет пъти през 2022 г., като се очаква то да продължи да расте до 2023 г., показва проучване на sender за европейския пазар на товарни автомобилни превози.
Базираната в Германия дигитална спедиторска компания sender публикува първия си пазарен отчет за сектора на автомобилния транспорт. Докладът анализира множество фактори, които са предизвикали нестабилност на пазара на товарни превози през последните години и предлага перспектива за 2023 г.
Томас Кристенсън, главен оперативен директор на sender казва:
„През последните три години се сблъскахме с най-значителния и безпрецедентен набор от макроикономически шокове в логистиката от десетилетия насам. Недостигът на водачи, рекордно високите цени на горивата, прекъсванията във веригата за доставки, войната и инфлацията породиха нестабилност на пазара. Очакваме, че тези макроикономически структурни проблеми ще продължат и през 2023 г. като анализирахме основата на всеки от тези проблеми в този доклад.“
Поради рекордно високите цени на горивата и увеличаващия се недостиг на водачи, разходите за автомобилен товарен транспорт са се увеличили през 2022 г. с 13 процента в цяла Европа. Конкретните транспортни коридори варират като повишение. Разходите за полските изходящи маршрути към Германия например са се увеличили с 24 процента от януари до декември 2022 г., въпреки относително слабия износ през цялата година.
Вътрешните коридори в Германия, които обикновено са едни от коридорите с най-ограничен капацитет, отбелязват увеличение с 18 процента през 2022 г.
Испанският изходящ маршрут към Нидерландия е поскъпнал с 9%, по-малко от средното за пазара, тъй като основният селскостопански износ на Испания е страдал от екстремни температури и суша през лятото.
През 2023 г. общата тенденция на разходите се обръща, тъй като икономическата активност продължава да отслабва заедно със сезонните спадове: в цяла Европа транспортните разходи са намалели през януари и февруари 2023 г. с 4 процента под нивата от януари 2022 г.
Индексът за спот възможностите на sender разкрива, че спот пазарът е имал особено активна първа половина на годината през 2022 г. Пазарната стагнация и рязко нарастващите спот тарифи са накарали превозвачите на целия пазар да отхвърлят договорени товари в полза на по-печеливши спот товари. Този цикъл означава, че повече спедитори са били принудени да се обърнат към спот пазара, увеличавайки спот възможностите със 7 процента през май 2022 г. в сравнение с януари 2022 г.
Тъй като пазарът се е отворил през втората половина на годината, спот възможностите са намалели с повече от 50 процента и цените са достигнали паритет с договорните лихви през месец ноември. Въпреки че тази тенденция продължава в началото на 2023 г., е трудно да се предвиди перспективата предвид вътрешните връзки с други икономически фактори.
Томас Кристенсън, главен оперативен директор на sender добавя:
„Превозвачите оперират с ниски маржове, така че има ограничение за това колко по-ниски могат да бъдат спот процентите . Ако приемем, че Европа започне да се възстановява през втората половина на 2023 г., може да се очакват относително големи увеличения на лихвените проценти, тъй като структурните проблеми като недостига на шофьори се завръщат и цените на петрола са в исторически високи траектории.“
Нарасналото значение, което спедиторите отдават на устойчивостта на транспорта, не на последно място поради затягането на законодателните разпоредби, прави въвеждането на зелени транспортни решения необходима тенденция. Собствените данни на sender показват нарастващо търсене на зелени транспортни решения. През 2022 г. обемът на зелените товари (включително възобновяеми дизелови, електрически, както и мултимодален транспорт), изпратен през платформата на sender, се е увеличил пет пъти. Очаква се тази тенденция да продължи и през 2023 г.
Греъм Мейджър-Екс, директор на Green Business & eMobility в sender изтъква:
„В близко бъдеще усъвършенстваните горива ще са отличен метод за намаляване на въглеродните емисии без допълнителни капиталови инвестиции в превозни средства или инфраструктура. Тези усъвършенствани горива, като HVO, позволяват на превозвачите да се диференцират и да спечелят допълнителен бизнес от спедитори, които изискват нисковъглеродни решения. Вярваме, че това е постоянна тенденция. Мислейки отвъд днешния ден, ние вярваме, че внедряването на електрически камиони в голям мащаб е бъдещето на логистиката на тежките товарни превози.”
Както разкрива анализът на индустрията на sender, производителите на основни продукти като храни и напитки се очаква да се задържат по-добре в настоящата нестабилна пазарна среда. Исторически погледнато, дълготрайните стоки (особено скъпите артикули като автомобили) изпитват най-голям спад по време на рецесии, тъй като потребителите се чувстват несигурни относно моделите си на харчене на доходите.
Обратната страна е, че те по принцип и се възстановяват най-бързо при стабилизация на пазара. Излизането на Китай от Covid вълната ще бъде ключов фактор за възстановяването на износа и разрешението на проблемите с веригата за доставки, се заключва в анализа.
Източник: https://www.kamioni.bg/bg/menu/10/post/30900/Razhodite-za-avtomobilen-tovaren-transport-na-rekordno-nivo-prez-2022-g-?page=